Jan Amos Komenský a baroko – 25. 5. 2022

430. výročí narození J. A. Komenského ve spojení s výstavou o jeho životě a myšlenkách, s barokní hudbou, kostýmy a to vše v rámci celostátní veřejné akce ZUŠ OPEN dalo vzniknout krásnému koncertu, na němž se podíleli učitelé, žáci i rodiče. Sloupový sál ve Studijním centru na zámku v Českém Krumlově podtrhl sváteční atmosféru.

Sám Jan Amos nás navštívil, aby se podíval, zda jeho vize o změnách ve škole, kam budou děti chodit rády, kde se budou učit názorně, prakticky, kde budou učit ti, kteří umí, a zároveň budou přistupovat ke svým žákům s úctou, se naplnila. Aby se v naší době cítil lépe, oblékli jsme se do dobových kostýmů a tak si vyzkoušeli jejich ne/praktičnost. Na koncertě zazněla ukolébavka, kterou Komenský složil pro malé děti, a v závěru zazpíval v našem doprovodu a úpravě 21. století píseň, jehož text kdysi napsal: „Ať mír dál zůstává s touto krajinou…“

Všichni účinkující tento večer dostali „zaplaceno“ a s radostí se přesunuli ke stánku, kde si zakoupili vynikající kremrole z dílny pana Váchy.

Všem patří velký dík za krásné výkony, za odvahu a hravost.